Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik

Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW, prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce, przewodniczka miejska po Warszawie, członkini Związku Literatów Polskich, pisarka i felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów” i ,,Gazety Stołecznej”, współpracowniczka TVP Kultura (współprowadząca program literacki „Cappuccino z książką” i „Zapomniani odzyskani”).
Autorka powieści (m.in. „Kieszonkowy atlas kobiet” – Książka Roku radiowej Trójki, „Cwaniary”), zbiorów felietonów („Mama ma zawsze rację”, „Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe”) i zbioru opowiadań „W krainie czarów”. Jej książki zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Chorwacji, Serbii, na Litwie i w Ameryce Północnej. Twórczyni sztuk teatralnych (m.in. „Muranooo”, „Aleksandra”), słuchowiska radiowego „Piwnica”.
Laureatka konkursu Dama Warszawy 2007 i Wawoaktywnych 2008 „Życia Warszawy” oraz prestiżowego Paszportu „Polityki” 2008 (w kategorii literatura).
Trzykrotnie nominowana do Nagrody NIKE (w 2009, 2012 i 2015 r.). W 2010 r. dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka za działalność społeczną.

Autorka jednej z części książki pt. „E2rd”.