Bez kategorii

Najlepszy prezent pod choinkę

Książka to idealny prezent dla dzieci i dorosłych. Zwłaszcza gdy jest to upominek trafiony. Jak dokonać dobrego wyboru?

O ile w przypadku obdarowywania osoby dorosłej, by sprawić jej przyjemność książką, zwykle wystarczy znać jej zainteresowania, o tyle w przypadku dziecka (zwłaszcza najmłodszego), na obdarowujących spada odpowiedzialność nie tylko za wywołanie radości prezentem, ale i za kształtowanie zainteresowań, postaw, czytelniczych gustów.

Książka powinna być dostosowana do wieku młodego odbiorcy, uwzględniać jego indywidualny rozwój, dobrze, gdy go wspomaga, odpowiada na potrzeby emocjonalne: daje radość, ekscytację, zabawę lub wyciszenie i refleksję. Powinna też uwzględniać istniejące już zainteresowania dziecka lub otwierać je na nowe. O trafnej decyzji może świadczyć więź, jaka wytworzy się między dzieckiem a książką – podczas jej słuchania lub samodzielnego czytania.

Na co warto zwrócić uwagę, kierując się przy wyborze książki kryterium wieku?

W przypadku najmłodszych istotny jest kształt i wielkość, które wpływają na poręczność, ilustracje i tekst. Ważna jest jakość wykonania i trwałość książki, jej estetyka. Odpowiednio dobrana pozycja będzie kształtować umiejętności poznawcze, służyć do zabawy (Alinka. Rosną w lesie muchomory). U nieco starszych dzieci może pomóc rozwiązywać problemy lub rozpoczynać nowe etapy  funkcjonowania (Pan Pielucha). Książki mogą być też istotnym wsparciem rozwoju malucha: jego zdolności kojarzenia, zapamiętywania, uczenia się (Rymowane cyferki, Misza i Grisza ratują świat).

Pięciolatki chętnie poznają podobnych sobie bohaterów i uczestniczą w ich świecie (Ziuzia i dom na głowie), dzieci w wieku szkolnym mogą fascynować niezwykłe przygody (E2rd). Czasem lektura pomaga w zrozumieniu i nazwaniu uczuć, radzeniu sobie z nimi (Kapselek) czy rozwiązywaniu problemów w grupie rówieśniczej (Dziób w dziób).

Idealna pod choinkę

Książką wychodzącą poza kryterium wieku, wybitnie świąteczną, pełną ciepła, idealnie nadającą się do wspólnego, rodzinnego czytania jest Bombka z gwiazdką. Kieruje ona uwagę na istotę i największą wartość świąt Bożego Narodzenia: poczucie bliskości, akceptacji i bezpieczeństwa, jaką daje wspólnota i rodzinne tradycje; pozwala wzmocnić więzi i docenić relacje z najbliższymi. Bombka z gwiazdką zdoła wzruszyć i rozweselić najmłodszego i dorosłego czytelnika, wywołać emocje, które pozwolą zapamiętać święta jako wyjątkowe.

Książka to doskonały pomysł na prezent. By dobrze ją wybrać, wystarczy wziąć pod uwagę wiek dziecka, etap jego rozwoju czy potrzeby i zainteresowania, które za jej pomocą chcemy zaspokoić. Przy podejmowaniu decyzji pomocne będą opisy książek i ich recenzje, warto też korzystać z możliwości bezpośrednich spotkań i rozmów z wydawcami.

Szansa na przemyślane zakupy idealnych prezentów pojawi się w weekend 9-11 grudnia w warszawskim Centrum Handlowym Blue City. Wydawnictwo TASHKA będzie jednym z wystawców Targów Polskich Projektantów SHOP LOCAL.