Czy jest lepszy sposób na zachęcenie dziecka do spacerów i zwiedzania niż uczynienie z niego głównego organizatora wycieczki? A przy tym wyposażenie go w niezbędne akcesoria, i to w dodatku takie, które będą dla niego czytelne i zrozumiałe? Wydawnictwo TASHKA postanowiło oddać stery w ręce dzieci i dać im poczucie sprawczości, aby rozbudzić w nich naturalną ciekawość świata i chęć poznania atrakcyjnych, wartych uwagi miejsc, pomóc je odkryć i zainteresować się ich historią. I tak stworzyło „Przewodniki”.
Kazimierz Dolny, Kraków, Wrocław, Warszawa i Zakopane – tych pięć miast zostało wybranych jako atrakcyjne cele do zwiedzania przez najmłodszych. Każdemu miastu poświęcona jest książeczka o wygodnych rozmiarach. W niej zaś cele podróży wskazuje sympatyczny Superkrólik – bohater powołany do życia przez niezawodnego ilustratora, Roberta Romanowicza. Królik umieszczony jest zwykle w żartobliwym kontekście: pojawia się tuż obok, wewnątrz lub na obiektach, nierzadko stosuje sztukę kamuflażu, stając się ich częścią…
W większości przypadków prezentowane są znane budynki i pomniki, ale jako cele wyznaczane są też miejsca atrakcyjne dla dzieci, np. Wrocławski Teatr Lalek we Wrocławiu lub Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, a także nieoficjalne symbole miast (w przypadku Wrocławia jest nim np. figurka wrocławskiego krasnala, w Kazimierzu – słynny kogut). Przewodniki praktycznie nie zawierają tekstu, nie licząc nazw obiektów, przetłumaczonych na trzy języki: angielski, niemiecki i hiszpański. Operują głównie obrazem, który jest najcelniejszym przekazem dla dzieci nieumiejących jeszcze czytać lub tę umiejętność dopiero nabywających.
Oprócz czysto praktycznego i edukacyjnego waloru „Przewodników” w ich przypadku ogromne znaczenie ma aspekt estetyczny. Robertowi Romanowiczowi udało się dokonać rzeczy niezwykłej: twórczo przetworzył wizerunki powszechnie znanych budowli, dzięki czemu nie są to jedynie ich wersje rysunkowe, ale artystyczne wizje. Jednocześnie nie tracą one charakterystycznego wyglądu, tak przecież ważnego dla rozpoznawalności, na której bazować będą mali zdobywcy kolejnych przyczółków wymienionych w przewodnikach.
„Przewodniki” mogą być źródłem atrakcyjnej rozrywki dla najmłodszych członków rodziny i ich opiekunów. Zwiedzanie, które przybiera formę interaktywnej zabawy, to znakomity pomysł na wycieczki z dziećmi, aktywizujący je i dostarczający dużo satysfakcji, to także okazja do wspólnego zdobywania wiedzy o odwiedzanych miejscach. To również działanie, które umożliwia dziecku nabywanie samodzielności i pewności siebie, bo – choć wycieczki odbywać się będą pod opieką rodziców – dziecko dostanie do ręki narzędzia, które uczynią go odpowiedzialnym organizatorem wolnego czasu własnego i rodziny.