Szymon Bogacz

Szymon Bogacz

Dramatopisarz. Studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa. Jest także absolwentem scenariopisarstwa na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi i był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W teatrze debiutował dramatem „Stosunki damsko-męskie” (premiera w Teatrze Zakład Krawiecki we Wrocławiu w 2006 r., reż. Szymon Turkiewicz). Jego sztuka „Wariacje międzyludzkie” zdobyła trzecią nagrodę za najlepszą sztukę współczesną w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Teatr Stary w Krakowie i miesięcznik „Dialog” w 2006 r.). Później był wyróżniany za dramaty: „Trójkąt” (wyróżnienie w VII edycji konkursu na dramat współczesny na Festiwalu Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu, grudzień 2007), „Dekonstrukcja” (wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym IV Forum Współczesnego Dramatu „Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi – listopad 2008), „Trzech mężczyzn w różnym wieku” (słuchowisko radiowe, wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym III Forum Współczesnego Dramatu „Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi, listopad 2007) i monodram „Fraktal” (wyróżnienie  w konkursie Sztuka Monologu w 2010 roku, którego organizatorem było Laboratorium Dramatu). Sztuka „W imię Ojca i Syna” znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009 i miała dwie realizacje – w Teatrze im. W. Gombrowicza w Gdyni (listopad 2010), reż. Piotr Kruszczyński (pod tytułem „Wszystko, co chcielibyście powiedzieć po śmierci ojca, ale boicie się odezwać”), i w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach (styczeń 2011), reż. Piotr Ziniewicz. Jest także autorem scenariusza spektaklu muzycznego „Być jak Frank Sinatra”.
W 2009 w wydawnictwie W.A.B. ukazała się jego debiutancka książka „Koło kwintowe”, za którą został nominowany do dolnośląskiej nagrody kulturalnej WARTO w 2010 roku. Napisał też „Pływanie synchroniczne”, a w antologii „Zemsta jest kobietą” (wydawnictwo JanKa) ukazało się jego opowiadanie „Naga”.