Wydawnictwo TASHKA powstało w 2010 r. Propagujemy mądre rodzicielstwo, zachęcamy do czytania, inspirujemy do aktywnego udziału w kulturze.

Tashka to przede wszystkim wydawnictwo skupiające się na dwóch kierunkach działalności: po pierwsze, na literaturze dziecięcej – niebanalnej, często debiutujących autorów, gdzie nacisk kładzie się zarówno na tekst, jak i ilustracje; po drugie, na realizacjach kulturalno-eventowych: produkcji spektakli teatralnych oraz organizacji festiwali, przeglądów teatralnych, wydarzeń kulturalnych. Tashka to wielość w jedności, odwaga w ujawnianiu światu nowych talentów i podążanie za dzieckiem w jego pragnieniu otaczania się rzeczami wartościowymi i jedynymi w swoim rodzaju.

Publikacje Tashki otrzymały wiele nagród w tym nagrodę Polskiej Sekcji IBBY KSIĄŻKA ROKU, Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego, wyróżnienie Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodę Rodziców w konkursie Zabawka Roku. Czasopismo „Fika” otrzymało wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tashka wydaje ilustrowane dramaty dla dzieci, m.in.: „Dziób w Dziób”, „Skarpety i Papiloty”, „Jasiek i…”, „Zmień się!”.

Koncept Triki Tashka jest jednocześnie galerią, kawiarnią, księgarnią, miejscem działań twórczych oraz wystaw i strefą spotkań wokół sztuki dla dzieci. To wyjątkowe miejsce reprezentowane przez wydawnictwo oraz zielonego stworka o imieniu Tashek, który nie przestaje zaskakiwać. Tashka zawsze można spotkać w dwóch jego stałych siedzibach: w Teatrze Guliwer, przy ulicy Różanej 16 na warszawskim Mokotowie oraz w Teatrze Miniatura, przy alei Grunwaldzkiej 16, w gdańskim Wrzeszczu, podczas trwania spektakli. Bo Tashek kocha teatr!

 

Katarzyna Kucharska

Redaktor naczelna

Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, specjalizacja malarstwo sztalugowe. Po dyplomie – pracownia mozaiki w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Przez wiele lat związana z produkcją filmów animowanych. Brała udział w wielu wystawach malarstwa, indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Założycielka i redaktor naczelna wydawnictwa Tashka. Stworzyła ok 70 tytułów polskich autorów ilustrowanych przez polskich artystów. Redaktor naczelna i wydawca: 18 numerów czasopisma Fika o kulturze i sztuce. Założycielka konceptu księgarni/galerii/kawiarnii/ miejsca spotkań - TRIKI TASHKA - obecnie w Teatrze Guliwer w Warszawie i w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Poducentka spektakli, scenografka oraz autorka kostiumów. Organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych m.in.: Lato Konesera. Soho mówi HAWK, Gwiazdkowanie, Festiwal Sztuki i Sztuczki, Ogólnopolski Przegląd Teatrów dla Dzieci Wg Tashka. Organizatorka i szefowa działu edukacyjnego Muzeum Fabryki Norblina. Wieloletnia dyrektor artystyczna w branży wydawniczej.